Taky u vás poslední roky prší sporadicky, a když už, jde o přívalové deště, které odtečou dřív, než se stihnou vsáknout? Voda se v zahradě stává stále vzácnější komoditou a šetřit s ní je víc než nutnost. Je nejvyšší čas zalévat chytře a pořídit si něco, co ušetří až 70 % vody a přitom rostlinám dodá přesně tolik vody, kolik potřebují. Olla, seznamte se.
Hliněná zavlažovací nádoba Olla není žádnou novinkou, tento způsob zavlažování znali zahrádkáři už před 2000 let a princip je stále stejný.
My jsme si do sortimentu Poporostem.cz vybrali jako dodavatele hliněných Oll řemeslnou českou dílnu Keramika Vanya. Na první pohled jsou jejich zahradní Olly dokonalé a vyladěné do posledního detailu - od ručního obrušování každé nádoby, aby zůstala bez jediného záhybu, až po vymazlené víčko, které neshodí kočka, co přijde zkontrolovat váš záhon.
Co je Olla
Jednoduše řečeno je Olla takový malý podzemní zásobník vody pro rostliny. Jde o hliněnou neglazovanou nádobu, jen jednou vypálenou. To znamená, že zůstává pórovitá a lehce, poooomaličku propouští vodu na základě principu difúze.
Jak funguje Olla
Cílem Olla nádoby je udržet rostliny zalité přesně tak, jak potřebují. Pomalu propouští vodu, rostliny ji cítí a přirozeně k ní natahují malé kořínky, aby byly co nejblíže ke zdroji vody. Třeba taková rajčata ji dokážou kompletně omotat kořeny.
Co z používání Olly budete mít vy
Možná vás baví chodit v suchém horkém létě každý den po zahradě s konví a doufat, že sud, podzemní retenční nádrž nebo studna nevyschne. Jenže takovéto zalévání má za důsledek nejen výkyvy z závlaze rostlin (protože někdy se vám nechce, někdy zapomenete a někdy třeba odjedete na krátkou dovču), ale především nutí rostliny mít kořínky co nejvíc pod povrchem půdy, protože tam je nejvíc vody. Z Olly budete profitovat vy i vaši zelenáči:
- Ušetříte až 70 % vody. Z Olly si rostliny vezmou přesně tolik vody, kolik potřebují. Nic nikam neodteče a neodpaří se. Schválně zkuste vedle rostlin napájených Ollou zapíchnout vlhkoměr a uvidíte, jak se mají dobře.
- Voda pro rostliny je vždy ve správném množství a teplotě. Nehrozí teplotní šok rostlin, který může být pro některé devastační, ani jejich přelití nebo uschnutí.
- Omezíte výskyt plísní. Některé rostliny nemají rády zálivku přes list (např. rajčata nebo okurky) a reagují na ni menší odolností vůči plísním a chorobám. S Ollou zaléváte přímo ke kořenům, takže riziko onemocnění snižujete, jak to jen jde.
- Budete mít méně plevele. Zvlášť pokud záhony kolem Olly zamulčujete štěpkou, senem nebo slámou.
- Méně práce. Ollu stačí doplnit vodou jednou za pár dní v závislosti na struktuře půdy a žíznivosti rostlin. Máme vyzkoušené, že v našem skleníku doplňujeme vodu do malé Olly jednou za 4 dny, do velké Olly jednou za týden.
Jak hliněnou Ollu nainstalovat
Instalace Olly nevyžaduje žádné extra dovednosti, ale má svá specifika, která je dobré dodržet, abyste její potenciál mohli využít naplno:
- Najděte vhodné místo. Olla by měla být umístěna tak, abyste v rádiusu 30 cm kolem ní mohli vysadit rostliny. Takto umístěná dokáže zásobovat vodou až 6 rostlin.
- Nádobu zakopejte do země tak, aby bylo její hrdlo cca 5 cm nad zemí. Jednoduše tak budete moci doplňovat vodu bez rizika, že by dovnitř napadala zemina.
- Nezapomeňte na víčko, bez něj by hrozilo nejen napadání nečistot, ale také by se z Olly stala past na hmyz, drobné živočichy a možná i vaše domácí mazlíčky. Olly, které jsme se rozhodli prodávat, mají vnitřní zarážky, aby víčko neshodil vítr ani třeba pes, co proběhne záhonem.