Když v létě prší, plíseň se na úrodu těší

Deštivé počasí posledních dnů vítá zahrada, zahrádkáři, ale také plíseň. Ta bramborová, která tak ráda útočí na rajčata, se teď vysloveně tetelí blahem. Jestli jste doteď nic nedělali, abyste před plísněmi úrodu ochránili, teď je nejvyšší čas.

 

V teple a vlhku, tedy prostředí, které vzniká při letních deštích, se houbové choroby napadající rajčata, okurky a cukety šíří nejsnáz. Základem pro prevenci je správné pěstování, jehož cílem je držet nadzemní části rostlin co nejdál od vlhka. 

Jak na to:

  • jednotlivé rostliny sázejte v dostatečných rozestupech (u tyčkových rajčat to je kolem 50 cm)
  • u tyčkových rajčat vyštipujte zálistky, odstraňujte listy, jimiž se rostliny dotýkají země (natahují jimi vodu)
  • nebojte se příliš hustý porost provzdušnit - vylámáním některých listů (ale nepřežeňte to, listy každá rostlina potřebuje k fotosyntéze)
  • mulčujte zem trávou, senem nebo slámou (případně štěpkou z listnatých stromů), která udrží vláhu pod sebou

Prevence je vždy lepší než léčba

Tuto informaci nejspíš slýcháte i v souvislosti s vlastním zdravím. I když nám nejspíš všem leze pěkně na nervy, je tak moc pravdivá. A tak dělejte vše, co je ve vašich silách, abyste udrželi rostliny zdravé. 

Preventivní postřik rajčat, okurek a cuket

V naší zahradě se nám osvědčilo preventivně ošetřovat rajčata, okurky a cukety už od druhé poloviny června jednou za 14 dní. Toto je náš nejoblíbenější postup:

  1. V červnu, dokud je suché počasí a sazenice jsou malé, používáme mléko zředěné s vodou (v poměru 1:1) nebo česnekový výluh (česnek nadrtíme, necháme přes noc macerovat ve studené vodě, přecedíme a aplikujeme).
  2. Postupně už přidáváme také postřik z Polyversa. Obsahuje “chytrou houbu” Pythium oligandrum, která aktivně vyhledává patogenní houby a požírá je. Zpočátku stačí rostliny tímto přírodním postřikem ošetřovat jednou měsíčně, v červenci přecházíme na četnost jednou za 14 dní a v deštivějším období stříkáme jednou týdně.
  3. V rizikovějším období, tedy jakmile přijdou déletrvající deště, sáhneme po větším kalibru - Altele. Jde o přípravek registrovaný pro použití v ekologickém zemědělství, který dokáže zastavit další šíření plísně a navíc díky obsahu stopových prvků rostlinu posílí. Aby Altela z rostliny nestekla, je dobré do roztoku přidat pár kapek Prev-Gardu, který funguje jako dokonalé smáčedlo, navíc pomůže v boji proti plísním a ničí většinu savých škůdců.

Co dělat, když se plíseň na rostlinách objeví

V tuto chvíli ne nejdůležitější opravdu rychle jednat. Choďte každý den omrknout zahradu, ať odhalíte choroby včas. Pak zkuste tento postup:

  1. Odstraňte všechny napadené listy a vyhoďte je do biopopelnice (ne na kompost, tam by plísně mohly snadno přežít)
  2. Rostliny postříkejte kombinací Altely a Prev-Gardu (na 2 litry postřiku budete potřebovat 5 ml Altely a dvě kapky Prev-Gardu). Postřik za týden zopakujte
  3. Následně jednou týdně rostliny postříkejte Polyversem (na 2 litry postřiku budete potřebovat 1 g prášku Polyversum - odhadem jednu kávovou lžičku)