Polyversum - přírodní přípravek proti plísni

Polyversum

Plíseň na rajčatech a okurkách je pro každého zahradníka pohromou. Rajčata trpí v horkém létě nejčastěji plísní bramborovou, okurky zase snadno podlehnou plísni okurkové, která si ráda smlsne i na cuketách, dýních nebo melounech. Plísní ale často trpí i jahody, vinná réva a spousta dalších plodin. Co s tím?

 

O Polyversu, chytré houbě, už jste možná slyšeli. Je to český výrobek schválený pro ekologické zemědělství, takže ho na zahradě můžete používat i v případě, že se obloukem vyhýbáte chemickým postřikům a lebedíte si v přírodní zahradě. Polyversum je jemný bílý prášek obsahující mikroparazity Pythium oligandrum. Ti, na rozdíl od nás a rostlin, milují plísně všeho druhu a doslova si na nich smlsnou. Opravdu. Jakmile jsou tyto potvůrky přítomné na rostlině, stačí sebemenší náznak plísně a hned po ní skočí a využijí ji ve svůj růst. 

 

Polyversum nejlépe funguje jako prevence. Použít ho můžete po celou dobu života rostliny, čím dřív začnete, tím odolnější vegetace bude.

Polyversum dávkování

Moření semen

Moření je věc, kterou málokterý zahrádkář dělá, ale vyplatí se. Stačí Polyversum smíchat se semínky, která se chystáte vysít (ať už přímo do záhonu nebo do sadbovačů). Chytrá houba v tomto případě chrání malé sazeničky před obávaným padáním klíčních rostlin.

Postřik

Chytrá houba (Polyversum) se nejčastěji používá v podobě postřiku. V oficiálním návodu od výrobce se dozvíte, že aby měl postřik smysl, je potřeba vytvořit 0,05% roztok. Jenže jak toho má laický zahrádkář docílit? Dobrou zprávou je, že Polyversem nemůžete rostliny předávkovat, a tak na naší vlastní zahradě praktikujeme následující postup: půl lžičky Polyversa rozmícháme v litru vody, necháme asi půl hodiny odstát a přes plátýnko přecedíme do rozprašovače. Pak aplikujeme na rajčata a okurky tzv. do skanutí (tedy než začne roztok z listů odkapávat). Preventivní postřik je potřeba u rajčat a okurek provádět cca od poloviny června po celou dobu vegetace, ideálně jednou za 14 dní, v případě deštivého počasí častěji. 

Zálivka

Co zbude z postřiku, lze použít v podobě zálivky. Ale byla by škoda jen takto troškařit. Dostat Polyversum ke kořenům rostliny znamená, že dostanete bojovníky s plísněmi a houbovými chorobami až k samotné podstatě. Zvýšíte tak přirozenou obranyschopnost rostliny před plísněmi a houbami. Zálivka by se měla opakovat co 7 dní.

Máčení kořenů nebo sazenic

Zvýšit šanci, že se u vás bude rostlinám líbit, můžete i tím, že je necháte chvíli stát v rozmíchané suspenzi. Stačí květináčky nebo sadbovací plata postavit do ploché nádoby, pořádně zalít suspenzí a počkat, než se kořenové baly nasáknou. Tento způsob aplikace je skvělý v tom, že usnadní aklimatizaci sazenic v záhoně a zároveň bude výstražným signálem pro případné zárodky plísní, ať se raději odstěhují jinam.