Letní výsevy zeleniny? Inspirujte se u nás

letni_vysevy

Červenec je měsícem, kdy stále ještě v mnoha zahradách už pomalu končí sezóna. Něco je sklizeno, typicky například česnek, něco se neurodilo, protože nepřálo počasí (letos sadbu a výsevy hodně poškodily dubnové mrazy), něco za vás předčasně sklidili škůdci a plísně.

Je toho zkrátka hodně, co vám může zkazit při zahradničení náladu - důležité je se nedat. Vysejte a vysaďte na prázdné záhony zeleninu, která do podzimu stihne vyrůst a dozrát… a udělat vám radost. 

Co v červenci doporučujeme zasít my?

Rychlou úrodu dají saláty (pozor ale na správnou odrůdu, mnohé jdou rychle do květu), podobně jsou na tom ředkvičky (vyberte kultivar pro celoroční pěstování). Vypěstujte si rukolu, roketu nebo polníček. Krátkou vegetační dobu mají fazole, pro podzimní sklizeň vysejte několik řádků mangoldu a červené řepy. 

V červenci můžete bez obav zasít i některé košťáloviny pro sklizeň na podzim i v zimě - kadeřávek, zelí nebo kapusta růžičková i hlávková, to jsou typičtí zástupci těchto košťálovin. Červenec je také časem výsevu čínského a pekingského zelí. Nebojte se méně často pěstovaných druhů zeleniny jsou je tuřín, vodnice nebo ředkev.

Náš tip: vysejte si ještě teď, v první polovině července okurky. Zvlášť, jestli ty první lehly plísní. Zářijová sklizeň druhé várky se bude hodit. 

 

Jak připravit záhony na letní výsevy?

Základem je zbavit záhony všeho, co by po sklizni předchozích plodin mohlo způsobit problém. Pečlivě odstraňte zbytky rostlin, které by mohly obsahovat choroby nebo škůdce. Důkladně záhony vyplejte, aby nebyly přítomny žádné plevele, které by mohly konkurovat novým výsadbám. Velkou pozornost věnujte provzdušnění, aby půda s výsevy dobře přijímala vodu. Záhony také vyživte, ideálně organickým materiálem, předchozí plodiny mohly půdu i zcela vyčerpat.

Co při přípravě letních záhonů  “vzít do ruky” z nabídky Poporostem.cz? 

Tipem číslo jedna je NINJA kultivátor / provzdušňovač -  omezené prostory, pletí, provzdušnění, urovnání půdy. Nic z toho není pro tohoto siláka z jednoho kusu oceli problém. Velkým pomocníkem do sluncem vysušených půd bude i nezničitelná lopatka. V naší zahradě nedáme v létě dopustit na japonskou motyčku. Letní výsevy přihnojte peletovaným koňským hnojem Pferdeapfel na zeleninu, jako hnojivo a odpuzovač škůdců zároveň pořiďte Black Frass PREMIUM. Poslední tip? Výsevy ošetřete proti plísním a houbovým chorobám formou tzv. suchého moření - za nás je jednoznačně nejlepší Polyversum, které stačí se semínky jen promíchat v misce a aplikovat.